Prydnadsträd Omnia Garden Oxel
5 530 kr
Förväntas åter i lager 2027-03-15
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Oxel eller "Swedish Whitebeam" växer vild i många delar av Sverige. Stort, tåligt träd med rund tät förgrenad krona. I maj-juni blommar med flockar av vita små blommor som lockar mycket insekter och fjärilar. På hösten kommer orangeröda bär som äts av fåglar. Tål vind, salt och torka och trivs nästan överallt. Prefekt träd till ett blåsigt läge. Passar i stadsplaneringar, alléer och även för att användas till häckar.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Oxel eller "Swedish Whitebeam" växer vild i många delar av Sverige. Stort, tåligt träd med rund tät förgrenad krona. I maj-juni blommar med flockar av vita små blommor som lockar mycket insekter och fjärilar. På hösten kommer orangeröda bär som äts av fåglar. Tål vind, salt och torka och trivs nästan överallt. Prefekt träd till ett blåsigt läge. Passar i stadsplaneringar, alléer och även för att användas till häckar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | 101122 |
| Typ | Oxel |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 1000-1500 cm |
| Fullvuxen Bredd | 6-10 m |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Jordmån | Väldränerad/Näringsrik |
| Stamomfång vid leverans | 8-10 cm |
| Beskärning | Juli-September |
| Zon | 1-6 |
| Krukstorlek | Barrot |
| Färg Lövverk | Grågrön |
| Uppskattad leveranshöjd | 300-400 cm |
| Latinskt Namn | Sorbus intermedia |





