Rhododendron Azalea Omnia Garden Knaphill Persil 30-40 cm
Rek. pris 807 kr
fr.749 kr
Välj variant

Knaphill Persil 30-40 cm
749 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Snövita stjärnformade blommor med en dekorativ lysande gul krage och stabila välutvecklade kronblad. Friskt grönt bladverk som skiftar till intensiva höstfärger. Fantastiskt upplysande oskuldsfull blomning i maj-juni. Plantera gärna tillsammans med andra kalkskyende växter.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Snövita stjärnformade blommor med en dekorativ lysande gul krage och stabila välutvecklade kronblad. Friskt grönt bladverk som skiftar till intensiva höstfärger. Fantastiskt upplysande oskuldsfull blomning i maj-juni. Plantera gärna tillsammans med andra kalkskyende växter.
Snövita stjärnformade blommor med en solgul lysande krage som bildar ett band från blomsterbotten till kronbladens ytterkant. De vackra graciösa ståndarna och pistillerna ger ett exotiskt intryck och de oskuldfulla blommorna blommar rikligt över hela busken maj-juni. Bladverket är frodigt grönt och får på hösten intensiva färger som en final på säsongen. Busken blir ca 1,5 meter hög och lyser dekorativt upp bland grönska och i rabatter. Plantera gärna i porös surjord och sol/halvskugga för bästa utveckling.
Leveranshöjd 30-40 cm
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveranshöjd 30-40 cm
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Rhododendron |
| Färg Blomning | Vit |
| Leveranshöjd | 30-40 cm |
| Fullvuxen Höjd | 1 -1,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,5 m |
| Krukstorlek | 15-19 cm |
| Egenskaper | Höstfärg, För pollinatörer |
| Doft | Ja |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Jordmån | Surjord |
| Zon | 1-4 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Trivs bäst i | Sol/Halvskugga |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Latinskt Namn | Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Fantastica', Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Schneekrone', Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Silberwolke' |
