Rhododendron Omnia Garden Cunningham's White
fr.599 kr
utvalda påKampanj
Välj variant

Cunningham's White
599 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Parkrhododendron med stora vita klockformade blommor i klasar. Riklig blomning som ramas in av vintergröna läderartade blad. Medelstor sort, 1-2 meter i höjd som är tät och välformad till växten. Underbar som solitär eller i lummiga buskage.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Parkrhododendron med stora vita klockformade blommor i klasar. Riklig blomning som ramas in av vintergröna läderartade blad. Medelstor sort, 1-2 meter i höjd som är tät och välformad till växten. Underbar som solitär eller i lummiga buskage.
Stora vita pompösa klockformade blommor sittandes i täta samlingar och pryder denna parkrhododendron i juni. Innan blomning syns kraftfulla cremerosa knoppar som omges av mörkgröna läderartade blad. Bladen sitter kvar även på vintern. Blomningen är häpnadsväckande och skapar romantiska miljöer vilket gör den mycket populär att fotografera eller använda som bakgrundsbild vid familj eller bröllopsfoton på grund av sin tjusiga försommarskrud. Med lite tur kan den blomma om igen på hösten. Sorten kräver lucker och torvblandad surjord, placera gärna i vandrande sol för bästa rotutveckling.
Notera att bilderna visar ett fullvuxet exemplar.
Notera att bilderna visar ett fullvuxet exemplar.
Recensioner
Maria AVerifierad köpare
för 5 månader sedanJätte nöjd,med hur växten såg ut,höjden…
+ Jätte fint växt
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Rhododendron |
| Färg Blomning | Vit |
| Leveranshöjd | 30-40 cm |
| Fullvuxen Höjd | 1,5-2 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2 m |
| Krukstorlek | 15-19 cm |
| Egenskaper | Vintergrön, För pollinatörer |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Jordmån | Surjord |
| Zon | 1-4 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Trivs bäst i | Halvskugga |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Latinskt Namn | Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Baden-Baden', Rhododendron (Japanska Azalea-Gruppen) 'Kermesina', Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Kalinka' |





