Rhododendron Omnia Garden Morgonrot 25-30 cm
Rek. pris 894 kr
fr.829 kr
Välj variant

Morgonrot 25-30 cm
829 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Intensivt rosaröda blommor sittandes i välfyllda klasar. Tät, frodig lågväxande rhododendron med hög vitalitet och riklig blomning, ca 1 m hög. Odlingsvärd sort med vackert vintergrönt bladverk. Fantastisk att plantera som solitär eller skapa en frodig och välfylld rabatt.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Intensivt rosaröda blommor sittandes i välfyllda klasar. Tät, frodig lågväxande rhododendron med hög vitalitet och riklig blomning, ca 1 m hög. Odlingsvärd sort med vackert vintergrönt bladverk. Fantastisk att plantera som solitär eller skapa en frodig och välfylld rabatt.
Intensiv rödrosa färg med kraftiga och välfyllda blomsterklasar som omfamnas av ett tätt och frodigt vintergrönt bladverk . Busken är tät, kompakt och lågväxande och passar för både större och mindre rabatter. Sorten är känd för sin vitalitet, härdighet och överdådigt utsökta blomning. En perfekt present eller gåva till trädgårdsälskaren eller varför inte själv skapa dig en egen blomsterprakt. Plantera i torvblandad porös surjord och täck marken för att förhindra uttorkning.
Leveranshöjd 25-30 cm
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Leveranshöjd 25-30 cm
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Rhododendron |
| Färg Blomning | Rödrosa |
| Leveranshöjd | 25-30 cm |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,25 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5 m |
| Krukstorlek | 15-19 cm |
| Egenskaper | Vintergrön, För pollinatörer |
| Blomningstid | Maj-Juni |
| Jordmån | Surjord |
| Zon | 1-3 |
| Färg Lövverk | Grön |
| Trivs bäst i | Halvskugga |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
| Latinskt Namn | Rhododendron (Caucasicum-Gruppen) 'Cunningham's White', Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Klondyke', Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Persil' |


