Sockertoppsgran Omnia Garden Conica 40-50 cm
Rek. pris 476 kr
fr.439 kr
Välj variant

Conica 40-50 cm
439 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Sockertoppsgran (Picea glauca ’Conica’) – världens mest älskade barrväxt! Med sitt täta, perfekt koniska växtsätt och friskt gröna barr är den vintergrön, lättskött och vacker året om.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Sockertoppsgran (Picea glauca ’Conica’) – världens mest älskade barrväxt! Med sitt täta, perfekt koniska växtsätt och friskt gröna barr är den vintergrön, lättskött och vacker året om.
Picea glauca ’Conica’, även kallad sockertoppsgran, är en kompakt och dekorativ gran med ett tätt, koniskt eller pyramidliknande växtsätt som ger ett stilrent och harmoniskt inslag i trädgården. Den växer långsamt och är ett utmärkt val för mindre trädgårdar, entréer eller kyrkogårdar.
Barren är korta, friskt gröna och behåller sin färg året om, vilket ger struktur och liv även under vintern. Nytillväxten är limegrön och skapar en vacker kontrast mot de mörkare äldre barren. Sockertoppsgran är lättskött och trivs bäst i sol till halvskugga och i väldränerad, näringsrik jord. Den tål salta vindar och stadsklimat utan problem.
Sorten är mycket populär runt adventstider, då den ofta planteras i kruka för att pryda entréer, men den fungerar lika bra i stenpartier, grusanläggningar och klippträdgårdar. Äldre exemplar kan stammas upp för att få ett elegant, kompakt trädutseende.
Den är klassisk, lättskött och dekorativ året om – en perfekt växt för dig som vill ha en stilren och tidlös gran som ger karaktär till både små och stora miljöer.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, kompakt, långsamväxande, dekorativ, härdig
- Användnings område: kruka, entré, stenparti, prydnadsplantering
- Växtsätt: koniskt, tätt, jämn form
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: väldränerad, mullrik jord
Barren är korta, friskt gröna och behåller sin färg året om, vilket ger struktur och liv även under vintern. Nytillväxten är limegrön och skapar en vacker kontrast mot de mörkare äldre barren. Sockertoppsgran är lättskött och trivs bäst i sol till halvskugga och i väldränerad, näringsrik jord. Den tål salta vindar och stadsklimat utan problem.
Sorten är mycket populär runt adventstider, då den ofta planteras i kruka för att pryda entréer, men den fungerar lika bra i stenpartier, grusanläggningar och klippträdgårdar. Äldre exemplar kan stammas upp för att få ett elegant, kompakt trädutseende.
Den är klassisk, lättskött och dekorativ året om – en perfekt växt för dig som vill ha en stilren och tidlös gran som ger karaktär till både små och stora miljöer.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, kompakt, långsamväxande, dekorativ, härdig
- Användnings område: kruka, entré, stenparti, prydnadsplantering
- Växtsätt: koniskt, tätt, jämn form
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: väldränerad, mullrik jord
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Produkttyp | Barrväxt |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Leveranshöjd | 40-50 cm |
| Fullvuxen Höjd | 2-3(4) m |
| Fullvuxen Bredd | 1-1,6 m |
| Jordmån | Anspråkslös |
| Zon | 1-5 |
| Krukstorlek | 17-22 cm |
| Färg Lövverk | Grågrön |
| Trivs bäst i | Sol/Halvskugga |
| Uppskattad leveranshöjd | 40-50 cm |
| Nyans | Grön |
| Latinskt Namn | Picea glauca 'Conica' |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
