Trädgårds-en Omnia Garden Mint Julep 30-35 cm
Rek. pris 442 kr
fr.409 kr
Välj variant

Mint Julep 30-35 cm
409 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Trädgårds-en ‘Mint Julep’ är en elegant, vintergrön en som ger trädgården ett mjukt och harmoniskt uttryck året om. Tålig, lättskött och alltid lika vacker – ett perfekt val för stilfull grönska.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Trädgårds-en ‘Mint Julep’ är en elegant, vintergrön en som ger trädgården ett mjukt och harmoniskt uttryck året om. Tålig, lättskött och alltid lika vacker – ett perfekt val för stilfull grönska.
Juniperus x pfitzeriana ‘Mint Julep’, även kallad trädgårds-en, är en vacker och robust barrväxt med ett brett, buskigt växtsätt och mjukt bågböjda grenar med hängande skottspetsar som ger ett elegant, fontänlikt utseende.Barren är smaragdgröna och behåller sin färg året om, samtidigt som de avger en mild, aromatisk doft. Den är idealisk som solitär, i grupper eller som kontrastväxt i större rabatter och landskapsplanteringar.
‘Mint Julep’ är mycket tålig och lättskött, klarar även salta vindar och blåsiga lägen. Den trivs bäst i soliga lägen och väldränerad jord, men är anspråkslös och fungerar även i magra jordar. När den väl etablerat sig är den motståndskraftig mot torka och kräver minimalt underhåll.
Ett perfekt val för dig som vill ha en dekorativ och hållbar barrväxt med mjuka former och naturlig elegans.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, tålig, lättskött
- Användnings område: parkmiljö, gruppplantering, stadsmiljö
- Växtsätt: bred, buskig, yvigt, hängande skottspetsar
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: mullrik, torr varm jord
‘Mint Julep’ är mycket tålig och lättskött, klarar även salta vindar och blåsiga lägen. Den trivs bäst i soliga lägen och väldränerad jord, men är anspråkslös och fungerar även i magra jordar. När den väl etablerat sig är den motståndskraftig mot torka och kräver minimalt underhåll.
Ett perfekt val för dig som vill ha en dekorativ och hållbar barrväxt med mjuka former och naturlig elegans.
Specifikationer
- Utmärkande produktegenskaper: vintergrön, tålig, lättskött
- Användnings område: parkmiljö, gruppplantering, stadsmiljö
- Växtsätt: bred, buskig, yvigt, hängande skottspetsar
- Beskärningssätt: beskärning är inte nödvändig, putsa lätt
- Jordmån: mullrik, torr varm jord
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Färg | Smaragdgrön |
| Produkttyp | Barrväxt |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Leveranshöjd | 30-35 cm |
| Fullvuxen Höjd | 1-1,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2 m |
| Uppskattad leveransbredd | 30-40 |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Nyans | Grön |
| Jordmån | Lätta jordar |
| Zon | 1-4 |
| Latinskt Namn | Juniperus x pfitzeriana 'Mint Julep' |
| Antal (st/frp) | 1, 3, 5, 10 st/frp |
