Bastu Palmako Sarah 7,1 m2
Nyhet
Leveransbegränsning
Tyvärr kan vår leverantör inte skicka denna produkt över hela landet. Fyll i ditt postnummer för att se om de kan leverera till just dig.

Sarah 7,1 m2

Beskrivning
Njut av stressavlastning och stärk din hälsa med den underbara doften av trä utan att lämna hemmet. Det 3,8 m2 stora ångrummet har plats för tre personer. Aspbänkar i två plan med ryggstöd i Basturummet erbjuder mysiga sittplatser då asp har låg värmeledningsförmåga och inte släpper ut harts. Två nivåer låter varje person välja den optimala temperaturen. Ett stort rökigt glasfönster i basturummet släpper in naturligt ljus och låter dig njuta av utsikten samtidigt som du behåller avskildheten inuti.
Leveransen är ett gör-det-själv-kit som kommer med en monteringsmanual. Var noga med att läsa instruktionerna noggrant innan du påbörjar installationen. Alla detaljer är färdigkapade vilket gör den enkel att montera. Leveransen inkluderar 28 mm golvbrädor, lämpligt isoleringsmaterial för basturummets tak och alla nödvändiga monteringsbeslag. Takbekläddnad och bastuaggregat kan köpas till.
Bastun är tillverkad i långsamtväxande nordisk gran, ett hållbart material med hög kvalitet.
Produktinfo
- Färg: Obehandlad trä
- Mått inv/utv: 3,8 / 7,1 m²
- Mått: 322x222 cm
- Vägghöjd: 222 cm
- Total höjd: 237 cm
- Väggtjocklek: 16 mm
- Fönster i aluminium med 4-16-4 mm härdat rökigt isolerglas
- Dörr i trä med 4-9-4 mm härdat rökigt isolerglas
- Garanti: 5 år
Ingår i leveransen
- Byggsats med färdigkapade detaljer
- 28 mm golvbrädor
- Bastubänkarna i asp på två nivåer
- Specialmaterial FF-PIR-isolering för tak
- Dörr och fönster av aluminium med rökigt isolerglas
- Basturummets dörr i 8 mm härdat glas
- Monteringsbeslag
OBS! Takbeläggning, pappspik för takmaterial och takavvattning samt bastuaggregat ingår inte i men kan köpas som tillval.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Palmako |
| Art.Nr. | 120033 |
| Färg | Obehandlad |
| Area | 7,1 m² |
| Produkttyp | Bastu |
| Material | Nordisk gran |
| Väggtjocklek | 16 mm |
| Golvyta | 3,8 |
| Takstorlek | 6,7 |
| Montering | Byggsats |
| Takdesign | Platt tak |
| Längd | 3220 mm |
| Höjd | 2370 mm |
| Bredd | 2220 mm |
| Vinkel | 1,2 ° |
| Max Snölast | 1,4 kg/m² |
| Höjd | 237 cm |
| Total höjd | 237 cm |
| EAN-nr | 4743142041208 |





