Paviljongtak Hillerstorp Luxor 6-kantigt Solskydd Ø400 cm Beige

Luxor 6-kantigt Solskydd Ø400 cm Beige
Beskrivning
Fördelar: Paviljongtak Hillerstorp Luxor 6-kantigt Solskydd Ø400 cm Beige
- Passar till Paviljong Hillerstorp Luxor 6-kantig
- Beige färg för estetiskt utseende
- Diameter på 3500 mm för optimalt skydd
Recensioner
Hillerstorp paviljongtak 6-kantigt. Då detta är vårt 5:e tak i vår paviljongs historia kan jag inte annat än att ge bara två stjärnor. Kvalitén är dålig och taket klarar inte stark vind under längre perioder. Med stark vind menas typ snudd på stormvindar. Sömmarna är undermåliga, tygets kvalité är dålig och det verkar som UV resistensen är kass. Tyget bleks mycket på en säsong och blir sprödare och går lättare sönder. 2.a sommaren med ett tak är den kritiska tidpunkten då taket utsatts för sol och vind sommaren före. Vi har upplevt spruckna sömmar mm när taket skall spännas upp på ställningen det andra året. Hos tillverkaren efterlyste jag starkare tak av riktig markisväv. Det var tydligen på gång om jag förstod svaret korrekt. Till de fyrkantiga/rektangulära paviljongerna finns tydligen tak av kraftigare väv att köpa om man önskar, dock f.n. inte till de sexkantiga. Skall du köpa en paviljong så överväg en fyrkantig/rektangulär istället för en 6-kantig.
Egenskaper
| Varumärke | Hillerstorp |
| Art.Nr. | 3634002 |
| Färg | Beige |
| Höjd | 2780 mm |
| Serie | Luxor |
| Produkttyp | Paviljongtak |
| Vikt | 6,5 kg |
| Diameter | 3500 mm |
| EAN-nr | 7319073640024 |


