Åkgräsklippare Stiga Tornado 398E Batteridriven
Topptestad
28 500 kr
28 277 krSänkt pris!
batteriBatteri Stiga 56V/40 Ah Pro
9 990 kr
Tornado 398E Batteridriven
28 277 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Tornado 398e ger dig det bästa av alla världar: kraften från en bensindriven åkgräsklippare - men utan de vanliga utsläppen och oljuden. Batteriets kraft och hållbarhet täcker upp till 5500 m² på en laddning (Utrustad med 1 batteri).
Varumärke
STIGABeskrivning
Tornado 398e ger dig det bästa av alla världar: kraften från en bensindriven åkgräsklippare - men utan de vanliga utsläppen och oljuden. Batteriets kraft och hållbarhet täcker upp till 5500 m² på en laddning (Utrustad med 1 batteri).
Komfort & kraft
Upplev en oöverträffad komfort vid varje körning med de nya egenskaperna hos Stiga-traktorer: sätet med hög rygg har en mjuk, konkav form och ventilationshål för att hålla dig sval; lättanvända vred för att justera din position snabbt och enkelt. Sätt dig med lätthet tack vare den utskurna designen på ratten och säkra din telefon med den specifika hållaren som håller dina tillhörigheter nära till hands.
Enkel navigering
En lättanvänd instrumentpanel visar batteristatus och har en enkel startknapp. En transaxelmotor på 1,2 kW ger dig hastigheter på upp till 9,5 km/h, medan två knivmotorer på totalt 3 kW är fria från remmar, remskivor och kostsamt underhåll. Och varje klippsession är en fröjd tack vare Tornado 398e:s generösa klippbredd på 98 cm, justerbar till 7 höjder mellan 25 och 80 mm.
Medföljer vid leverans:
Laddare, dragkrok & mulchingkit ingår. Batteri behöver köpas till separat.
Om Stiga
Prydlig eller vildvuxen, stor eller liten, spartansk eller färgstark? Trädgårdar finns i många olika storlekar och former, precis som deras ägare. Stiga älskar alla varianter, deras ambition är att alltid skapa den bästa utrustningen för just din unika trädgård, så att du verkligen kan njuta av den. Stiga är väletablerat på marknaden vilket baseras på att de har stor förståelse för människors olika behov, vanor och hur de vill sköta sina trädgårdar. Det nordiska klimatet ställer höga kvalitetskrav på trädgårdsmaskiner och i Stigas produktutveckling finns alltid detta i fokus tillsammans med ergonomi, miljöpåverkan och ett högt säkerhetstänk.
Upplev en oöverträffad komfort vid varje körning med de nya egenskaperna hos Stiga-traktorer: sätet med hög rygg har en mjuk, konkav form och ventilationshål för att hålla dig sval; lättanvända vred för att justera din position snabbt och enkelt. Sätt dig med lätthet tack vare den utskurna designen på ratten och säkra din telefon med den specifika hållaren som håller dina tillhörigheter nära till hands.
Enkel navigering
En lättanvänd instrumentpanel visar batteristatus och har en enkel startknapp. En transaxelmotor på 1,2 kW ger dig hastigheter på upp till 9,5 km/h, medan två knivmotorer på totalt 3 kW är fria från remmar, remskivor och kostsamt underhåll. Och varje klippsession är en fröjd tack vare Tornado 398e:s generösa klippbredd på 98 cm, justerbar till 7 höjder mellan 25 och 80 mm.
Medföljer vid leverans:
Laddare, dragkrok & mulchingkit ingår. Batteri behöver köpas till separat.
Om Stiga
Prydlig eller vildvuxen, stor eller liten, spartansk eller färgstark? Trädgårdar finns i många olika storlekar och former, precis som deras ägare. Stiga älskar alla varianter, deras ambition är att alltid skapa den bästa utrustningen för just din unika trädgård, så att du verkligen kan njuta av den. Stiga är väletablerat på marknaden vilket baseras på att de har stor förståelse för människors olika behov, vanor och hur de vill sköta sina trädgårdar. Det nordiska klimatet ställer höga kvalitetskrav på trädgårdsmaskiner och i Stigas produktutveckling finns alltid detta i fokus tillsammans med ergonomi, miljöpåverkan och ett högt säkerhetstänk.
Egenskaper
| Varumärke | STIGA |
| Art.Nr. | 2T0670481/ST1 |
| Färg | Gul/Svart |
| Drivsystem | Bakhjulsdrift |
| Elstart | Ja |
| Garanti | 2 år |
| Serie | Tornado |
| Växling | Elektrisk |
| Typ | Åkgräsklippare |
| Uppsamlare | Nej |
| Spänning | 56 V |
| Klippyta | 7000 m2 |
| Klippbredd | 98 cm |
| Motortillverkare | Stiga |
| Höjd | 1098 mm |
| LED-lampor | Ja |
| Längd | 1647 mm |
| Multiclip | Ja |
| Effekt | 4500 W |
| Självgående | Ja |
| Hastighet | 9 km/h |
| Topptestad | Ja |
| Bredd | 1198 mm |
| Arbetsbredd | 11,98 cm |
| EAN-nr | 8008984873070 |






