Gräsklippare AL-KO Comfort 51.0 Sp A

Comfort 51.0 Sp A

Beskrivning
Nivåindikator på uppsamlaren gör att du ser när det är dags att tömma uppsamlaren och inte kör för länge och behöver rensa gräsrester om du har kört för länge. När du sätter tillbaka uppsamlaren hakar den på plats i ett robust fäste.
Gräsklipparen har en modern toppventilsmotor som säkerställer låg bensinförbrukning och säker drift. Den är även utrustad med Quickstart vilket betyder att du inte behöver choka maskinen innan start, bara att dra i startsnöret och börja klippa.
De stora däcken säkerställer bra fäste. Drivningen ligger på bakdäcken vilket skapar ett bra grepp även i kuperad terräng och när du använder dig av uppsamlaren. Välj mellan funktionerna uppsamling, bakutkast, bioklipp eller sidoutkast när du skall klippa ditt gräs. Justera klipphöjden med en robust spak för alla hjulen.
Övrigt
- Lämplig för gräsytor upp till 1800 m²
- Funktion: Bioklippning, bakutkast, sidoutkast och uppsamling
- Klippbredd: 51 cm
- Klipphöjd: 30-80 mm
- Justering av klipphöjd: Central, 7 lägen
- Motor: AL-KO Pro 145 QSS, ccm/ kW/v/min. 139/2,1/2800
- Hjuldrivning: Ja
- Kåpa: pulverlackad plåt
- Hjuldiameter fram/bak: 200 mm/280 mm
- Uppsamlingsvolym: 60 l
- Vikt: ca 35,3 kg
Max-Airflow Technology
Den höga kåpan gör att det skapas ett extra stort luftflöde vid knivarna under kåpan. Vid bioklippning får även högt gräs plats att bioklippas utan att klumpa ihop sig. Vid uppsamling skapas ett stort luftflöde vilket säkerställer att uppsamlingen sker packat och optimalt längst bak i uppsamlaren.
Recensioner
När gräsklipparen väl kom (försenad med två veckor) så var det lite pill att skruva ihop gräsklipparen. Framförallt gräsuppsamlaren var svår att få ihop. Det var med skruvar som inte behövdes (?), men när maskinen väl var ihopskruvad, tankad och olja påfylld så startade den på första draget. Klipper bra, även högre gräs. Känns lite tung, men med bakhjulsdrift igång så går det bra. Jag skulle önskat möjlighet att reglera hastigheten för att kunna sakta ner runt kurvor i rabatten och öka på ute på öppna gräsmattan. Pluss - klipper bra (även högt blött gräs), självgående, gräsuppsamlaren har en plastflärp som markerar när gräsuppsamlaren är full, lättstartad. Snygg enligt min mening, full klippbredd, dvs klipper hela vägen ut till hjulen bredd. Minus - tung, högljudd, bara en hastighet, lite krånglig att sätta ihop - många delar, inte fällbart handtag = tar plats i garaget som en vuxencyckel. Ändå nöjd med gräsklipparen. Mest för klippresultatet och motorstyrkan.
Egenskaper
| Varumärke | AL-KO |
| Art.Nr. | 119944 |
| Klipphöjd | 3,0 - 8,0 cm |
| Drivsystem | Bakhjulsdrift |
| Elstart | Nej |
| Driftkälla | Bensin |
| Antal Växlar | 1 |
| Typ | Gräsklippare |
| Användningsområde | DIY |
| Vibrationsvärde | 6 m/s2 |
| Area | 1800 m2 |
| Uppsamlare | Ja |
| Uppsamlare | 60 l |
| Klippbredd | 51 cm |
| Cylindervolym | 139 cc |
| Motortillverkare | AL-KO |
| Motornamn | Pro 145 QSS |
| Multiclip | Ja |
| Effekt | 2100 W |
| Självgående | Ja |
| Hastighet | 3,5 km/h |
| Vikt | 35,3 kg |
| EAN-nr | 4003718355949 |

