Gräsklippare Gardena Accu 380 Li Med Batteri

Beskrivning
Dokument
Recensioner
Riktigt bra klippresultat för pengarna! Betydligt lättare än att köra en vanlig "handjagare", perfekt till mindre tomter eller för att ersätta en vanlig rotorklippare för ett bättre resultat med finare/friskare gräs. Har haft en likadan, problemfritt i fem år och nu blev den en ny då den började bli sliten och får flytta till stuga med mindre gräsyta. Kräver, som alla cylinderklippare tätare klippintervall så att gräset inte är för långt vid klippning samt att mattan är fri från skräp som grenar & kottar, hyffsat mossfri och att marken är relativt jämn för bästa resultat. Knivarna ska också ses över då och då men justeras enkelt. Följs dessa anvisningarna från manualen så fås ett mycket bra klippresultat. Självklart så behövs även gödsel och vanlig skötsel för en riktigt vacker matta. Batteriet laddar långsamt och drifttiden påverkas av hur långt och tätt gräset är så det kan vara bra att köpa extra batteri. Själv kör jag drygt 800kvm på två batterier vid klippning ca 2ggr i veckan. Vikten, storleken plus att den saknar drivning på hjulen är perfekt för tomter med mycket inslag som stenar, murar, växter och träd. Den vänds, backas och svängs enkelt runt hinder. Då den har hjul fram och endast en lätt plastvals bak till skillnad från större, dyrare cylinderklippare så blir ränder inte lika vackra och hjulen kan ge spår om mattan är fuktig eller för långväxt vid klippning.
Detta är min 4e 380 Li. Supergräsklippare om man vill ha perfekt gräsmatta. Det mest negativa är att batteriet håller 4-5 år och är alldeles för dyrt att ersätta med ett nytt, lika bra att köpa hela klipparen. Det borde Gardena ändra på om man vill ha än mer nöjda kunder. Jag monterade av elektronik och motor på min förra och den blev en superbra helt manuell handjagare som jag gav till grannen som blev glad!
Det är verkligen en gräsklippare i tiden. Nästan helt tyst när man klipper gräset. Det enda man behöver tänka på är att det inte är för fuktigt, då gräset lägger sig ner. Rekommenderas varmt!
Den är väldigt tung att lyfta och köra då jag har artros generellt och den driver inte framåt av egen maskin, HAR EN LITEN GRÄSMATTA PÅ UNGEFÄR 30m2 och batteriet räcker bara till 2 gånger. Jag skulle naturligtvis ha kollat detta innan men en granne visade mig maskinen och hon var mycket nöjd. Så jag får skylla mig själv, med vänliga hälsningar Elisabeth
mycket bra . lätt att använda. helt nöjd med klipparen.finns inget att klaga på.
Egenskaper
| Varumärke | Gardena |
| Art.Nr. | 965863701 |
| Uppsamlare | 40 l |
| Klipphöjd | 1,2-4,2 cm |
| Klippbredd | 38 cm |
| Elstart | Ja |
| Driftkälla | Batteri |
| Typ | Gräsklippare |
| Version | Med batteri och laddare |
| Vikt | 14 kg |
| Uppsamlare | Ja |
| Självgående | Nej |
| EAN-nr | 4078500402507 |

