Gräsklippare Gardena HandyMower 22/18V P4A Komplett (2,5Ah batteri + standardladdare)

HandyMower 22/18V P4A Komplett (2,5Ah batteri + standardladdare)

Beskrivning
Med en klipphöjdsinställning i tre steg gör HandyMower det enkelt att justera till önskad höjd på gräset. En tydlig kontrollampa på enheten visar batteriets aktuella laddnivå.
När arbetet är klart kan du vrida tillbaka handtaget till upprätt läge, och det blir då enkelt att hitta en förvaringsplats.
HandyMower 22/18V P4A levereras som ett bruksfärdigt set med en laddare och ett 2,5 Ah 18 V POWER FOR ALL-batteri. POWER FOR ALL ALLIANCE är ett av de största batterisamarbetena med ledande tillverkare. Dessa batterier kan användas i många enheter i hemmet och trädgården – så du behöver inte längre köpa ett för varje produkt. Du sparar pengar och förblir flexibel!
Dokument
Recensioner
Passade inte mina behov. Men väldigt lätt att hantera, så pass liten och tyst att känns mer som en dammsugare än en gräsklippare.
Helnöjd med klipparen smidig lättåtkomlig vid trånga ställen..
Passar perfekt till min lilla radhus trädgård! Klipper jämnt och snyggt. Låter dock en del men var mest jag som hade för höga förväntningar och trodde att den skulle vara tyst pga elen. Kan absolut rekommendera denna gräsklippare!
Köpte den för att användas i backe. Därför maskin som ej väger för mycket. Ej lämplig för backe då den stannar hela tiden. Bra på rakt underlag.
Lätt att köra, lätt att lyfta, klipper snyggt, jag använder den i slänten och på smala ställen där roboten inte kan klippa. Bra säkerhet, motorn stängs av om man släpper handtaget eller vinklar det för mycket. Batteriet räcker ca en halvtimme.
Jag köpte Garden HandyMower som ett komplement till min robotklippare Garden SilenoCity. Avsikten med HandyM var i första hand kantklippning och ett par trånga passager. Jag hade läst på innan och visste om begränsningarna beträffande rekommenderad max yta och klipptid innan batteriet behövde laddas, samt att det är en relativt lång laddningstid. För mitt behov fungerar det alldeles utmärkt. Jag klarar av klippningen på ca 20-25 minuter, utan att batteriet är tomt. Ytterligare en fördel är att jag som går med krycka/rollator kan klara av att hantera HandyM eftersom vikten är låg.
Bra och smidig klippare på de mindre ytorna. Dock lite kort batterilängd som minus.
Alldeles för känslig i vinkeln, minsta backe så dör den. Funkar bra på plant underlag
En alldeles utmärkt liten gräsklippare, lagom till våra små gräsmattor! Klarar t o m lite tjockare och saftigt gräs utan större problem. Enda minuset är att det vore fint om batteriet räckte längre än det gör, och att det tar oerhört lång tid att ladda batteriet fullt.
En helt ok produkt
Helt ok trots riktigt kass batteritid.
Enkel att hantera och väger inte mycket. Går inte att klippa så mycket åt gången om gräset är lite långt.
Äntligen har vi en gräsklippare som passar perfekt. Gräsklippare Garden HandyMower är lätt att jobba med och lätt att underhålla. Garden HandyMower tar ingen plats i förrådet. Jag har rekommenderat Gräsklippare Garden HandyMower till medlemmarna i bostadsrättsföreningen.
Klipparen är behändig och klipper snyggt. Dock skulle jag önska lite mer kraft så den inte kärvar vid mossa.
Lätthanterad och klipper jämnt och fint. Nöjd
5 stjärnor om batteriet hade hållt lite längre
Egenskaper
| Varumärke | Gardena |
| Art.Nr. | 970510801 |
| Klipphöjd | 3-5 cm |
| Elstart | Ja |
| Passar till | Batteriserie: Power For All Alliance |
| Driftkälla | Batteri |
| Typ | Gräsklippare |
| Version | Med batteri och laddare |
| Batterikapacitet | 2,5 Ah |
| Klippyta | 50 m2 |
| Klippbredd | 22 cm |
| Höjd | 980 mm |
| Längd | 220 mm |
| Multiclip | Ja |
| Självgående | Nej |
| Vikt | 4,7 kg |
| Bredd | 370 mm |
| EAN-nr | 4078500054157 |









