Gräsklippare STIGA Multiclip 47
Rek. pris 3 990 kr
3 404 kr
Se priset!

Multiclip 47
3 404 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Ej självgående bensindriven gräsklippare från STIGA med mulching, en teknik som finfördelar det klippta gräset och sprider ut det över gräsmattan för återanvändning som ett naturligt gödningsmedel. Klippbredd på 45 cm och passar trädgårdar upp till 1200 m².
Gräsklipparen har en pålitlig 123 cc motor och fällbart styre. Chassi tillverkat av robust stål berikat med pulverlack för längre livslängd. Klippbredden på 45 cm gör att du enkelt kommer åt mellan buskar och rabatter.
Gräsklipparen har en pålitlig 123 cc motor och fällbart styre. Chassi tillverkat av robust stål berikat med pulverlack för längre livslängd. Klippbredden på 45 cm gör att du enkelt kommer åt mellan buskar och rabatter.
Varumärke
STIGABeskrivning
Ej självgående bensindriven gräsklippare från STIGA med mulching, en teknik som finfördelar det klippta gräset och sprider ut det över gräsmattan för återanvändning som ett naturligt gödningsmedel. Klippbredd på 45 cm och passar trädgårdar upp till 1200 m².
Gräsklipparen har en pålitlig 123 cc motor och fällbart styre. Chassi tillverkat av robust stål berikat med pulverlack för längre livslängd. Klippbredden på 45 cm gör att du enkelt kommer åt mellan buskar och rabatter.
Gräsklipparen har en pålitlig 123 cc motor och fällbart styre. Chassi tillverkat av robust stål berikat med pulverlack för längre livslängd. Klippbredden på 45 cm gör att du enkelt kommer åt mellan buskar och rabatter.
Den ergonomiska, robusta och kompakta Multiclip 47 har ett vikbart övre handtag för enkel förvaring. Klipphöjden kan ställas in med hjälp av ergonomiska reglage på hjulen med 5 positioner från 31 till 80 mm.
Vi rekommenderar att akrylatbensin används som drivmedel till denna maskin.
Vi rekommenderar att akrylatbensin används som drivmedel till denna maskin.
Dokument
Recensioner
Lennart GVerifierad köpare
för 5 dagar sedanStartar lätt och klipper bra. Mindre bra är att bultar/muttrar lossnat och försvunnit efter bara ca en halvtimmes körning.
Jan GVerifierad köpare
för 6 dagar sedanStartar på en gång. Lätt att hantera. Lätt o fylla på bensin o olja.PERFEKT!
+ Lätt att hantera. Ej så tung.
- Har ingen!
Egenskaper
| Varumärke | STIGA |
| Art.Nr. | 298471048/ST1 |
| Färg | Gul/Grå |
| Klipphöjd | 3-8 cm |
| Klippbredd | 45 cm |
| Cylindervolym | 123 cc |
| Elstart | Nej |
| Motortillverkare | Stiga |
| Motornamn | ST 120 OHV Autochoke |
| Handtag | Platt |
| Höjd | 103 cm |
| Längd | 138 cm |
| Multiclip | Ja |
| Effekt/prestanda | 1,9 kW |
| Driftkälla | Bensin |
| Typ | Gräsklippare |
| Vikt | 23 kg |
| Bredd | 50 cm |
| Uppsamlare | Nej |
| Effekt | 1,9 kW |
| Självgående | Nej |
| EAN-nr | 8008984813366 |



