Häcksax Gardena THS 500/48

THS 500/48

Beskrivning
Dokument
Recensioner
Bra sax om man inte ska klippa större mängder. Något tung men gör jobbet.
Jag mer än halverade klipptiden med denna häcksax.
Bra och enkel att använda och klipper hyfsat tjocka grenar, men är ganska tung. Jag önskar någon slags fästanordning för ett sele som för röjsågen. Eller om man hade kunnat sätta motorn vid handtaget istället för på änden av teleskopstången så hade det hjälpt när man behöver klippa toppen på en hög och bred häck.
Precis en sådan häcksax för att underlätta arbetet.
Mycket bra och effektiv Men för tung Motorn skulle ha varit längst ner och en växel där motorn är idag
Har använt häcksaxen någon vecka nu. Den fungerar bra men är tung att hantera. Är bäst när man kan hålla den i lodrätt läge men blir väldigt tung om man skall räcka in mer horisontellt över buskar. Det finns ingen bärsele i leveransen. Vet inte om en sådan hade gjort det lättare att arbeta med saxen.
köpte den för att jag ville ha en Gardena
Jag är helnöjd med saxen
Motsvarar helt mina förväntningar, jag är helnöjd.
fungerade mycket bra vid klippning av hög häck.
Bra åtkomlighet med längden men tyvärr blir den rätt tung att hantera i och med detta.
Egenskaper
| Varumärke | Gardena |
| Art.Nr. | 967602701 |
| Spänning | 230 V |
| Motoreffekt | 500 W |
| Handtag | Teleskopiskt |
| Höjd | 163 mm |
| Längd | 190 mm |
| Max Kvistdiameter | 25 mm |
| Driftkälla | El |
| Produkttyp | Häcksax |
| Vikt | 4,1 kg |
| Bredd | 1012 mm |
| Garanti | 25 år |
| Svärdlängd | 48 cm |
| EAN-nr | 4078500016490 |



