Hetvattentvätt LavorPro LKX 1515LP T
25 999 kr
25 995 krSänkt pris!
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
LavorPROBeskrivning
Kompakt hetvattentvätt av högsta klass med modern och funktionell design.
Vattenkyld 4-polig motor med överbelastningsskydd. Mässingspump med tre stycken keramikbelagda kolvar samt inbyggd överströmningsventil.
Total Stop 24V fördröjd funktion med lågspänning och smart avstängning som automatiskt stänger av motorn efter 15 sekunder för att undivka onödigt slitage av delarna under pumpens bypass-fas (motor i standby). Motorn startar automatiskt igen när du trycker på pistolen. Sug- och tryckventiler i rostfritt stål. Rostfri vertikal brännare med högeffektiv stålslinga. Reglage för enkel inställning av vattentemperatur. Separat motor för brännare. Inbyggd kembehållare för direktinsug, säkerhetsventil, glycerinfylld manometer, tryckreglage samt övervakningsskydd (24 V). Kraftig konstruktion.
Levereras med högtryckspistol, högtryckslans, proffsmunstycke och 10 meter högtrycksslang.
Tekniska data
-Nätspänning 400 V 3-fas
- Motoreffekt 4200 W, 5, 5 hk Abs.
- Effekt 5500 W
- KapslingsklassIPX5
- Varvtal 1450 rpm
- Arbetstryck 30-150 bar
- Kapacitet 450-900 l/h (7, 5-15 l/min)
- Vattentemperatur, max 110 °C
- Dieseltank 18 l
- Kembehållare 4,8 l
- Ljudnivå 91 dB
- Mått (lxbxh) 94x65x90 cm
- Vikt 130 kg
Total Stop 24V fördröjd funktion med lågspänning och smart avstängning som automatiskt stänger av motorn efter 15 sekunder för att undivka onödigt slitage av delarna under pumpens bypass-fas (motor i standby). Motorn startar automatiskt igen när du trycker på pistolen. Sug- och tryckventiler i rostfritt stål. Rostfri vertikal brännare med högeffektiv stålslinga. Reglage för enkel inställning av vattentemperatur. Separat motor för brännare. Inbyggd kembehållare för direktinsug, säkerhetsventil, glycerinfylld manometer, tryckreglage samt övervakningsskydd (24 V). Kraftig konstruktion.
Levereras med högtryckspistol, högtryckslans, proffsmunstycke och 10 meter högtrycksslang.
Tekniska data
-Nätspänning 400 V 3-fas
- Motoreffekt 4200 W, 5, 5 hk Abs.
- Effekt 5500 W
- KapslingsklassIPX5
- Varvtal 1450 rpm
- Arbetstryck 30-150 bar
- Kapacitet 450-900 l/h (7, 5-15 l/min)
- Vattentemperatur, max 110 °C
- Dieseltank 18 l
- Kembehållare 4,8 l
- Ljudnivå 91 dB
- Mått (lxbxh) 94x65x90 cm
- Vikt 130 kg
Egenskaper
| Varumärke | LavorPRO |
| Art.Nr. | 4000000016 |
| Max Temperatur | 110 °c |
| Vikt | 130 kg |
| Typ | Hetvattentvätt |
| Driftkälla | EL 400V / Diesel |
| Längd Slang | 10 m |
| Tillverkarens Art.Nr. | 8.621.0976 |
| Flöde | 15 l/min |
| Effekt | 4200 W |
| Tryck | 150 Bar |
| EAN-nr | 8013298026005 |


