Lövblås Makita LXT DUB184RT LXT 18V med Batteri & Laddare
5 539 kr
4 672 krSpara 16 %Kampanj

LXT DUB184RT LXT 18V med Batteri & Laddare
4 672 kr
Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-3 veckor.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Kraftfull lövblås med kolborstfri motor. En mångsidig, tyst och effektiv lövblås för bygg- och trädgårdsarbete. Utrustad med en borstlös motor och lövbåsen ger max luftflöde på 52,1 m / s och luftvolym upp till 13,0 m³ / min vid full hastighet. Luftströmmen kan justeras i tre olika hastigheter.
Varumärke
MakitaBeskrivning
Kraftfull lövblås med kolborstfri motor. En mångsidig, tyst och effektiv lövblås för bygg- och trädgårdsarbete. Utrustad med en borstlös motor och lövbåsen ger max luftflöde på 52,1 m / s och luftvolym upp till 13,0 m³ / min vid full hastighet. Luftströmmen kan justeras i tre olika hastigheter.
Levereras med ett 5,0 Ah batteri och en snabbladdare.
Tekniska data
- Li-ion batteri 18V: 1 x 5,0Ah (90Wh)
- Genomsnittlig laddningstid: 45 min
- Batteriserie: LXT
- Spänning: 18 V
- Skyddssystem för batteri: Ja
- Varvtal: 0 - 18 000 min⁻¹
- Blåshastighet (max): 52,1 m/sec
- Blåskraft: 10,9 N
- Max luftmängd: 0 -13,0 m³/min
- Axelrem: Ja
- Vikt med standardbatteri: 2,5 - 3,0 kg
- Mått (LxBxH): 825 x 160 x 285 mm
- Ljudeffektnivå: 96 dB(A)
- Ljudtrycksnivå: 84 dB(A)
- Buller mättolerans (K-faktor): 3 dB(A)
- Kolborstfri motor: Ja
- Kontinuerlig drift vid 18V / 6 Ah: 12 min
- Vibrationsnivå utan belastning: ≤ 2,5 m/sec²
- Vibrationstolerans utan belastning (K-faktor): 1,5 m/sec²
Tekniska data
- Li-ion batteri 18V: 1 x 5,0Ah (90Wh)
- Genomsnittlig laddningstid: 45 min
- Batteriserie: LXT
- Spänning: 18 V
- Skyddssystem för batteri: Ja
- Varvtal: 0 - 18 000 min⁻¹
- Blåshastighet (max): 52,1 m/sec
- Blåskraft: 10,9 N
- Max luftmängd: 0 -13,0 m³/min
- Axelrem: Ja
- Vikt med standardbatteri: 2,5 - 3,0 kg
- Mått (LxBxH): 825 x 160 x 285 mm
- Ljudeffektnivå: 96 dB(A)
- Ljudtrycksnivå: 84 dB(A)
- Buller mättolerans (K-faktor): 3 dB(A)
- Kolborstfri motor: Ja
- Kontinuerlig drift vid 18V / 6 Ah: 12 min
- Vibrationsnivå utan belastning: ≤ 2,5 m/sec²
- Vibrationstolerans utan belastning (K-faktor): 1,5 m/sec²
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Makita |
| Art.Nr. | 4000068908 |
| Batteriserie | LXT |
| Tillverkarens Art.Nr. | DUB184RT |
| Driftkälla | Batteri |
| Ljudtrycksnivå Inomhus | 86,6 dBa |
| Produkttyp | Lövblås |
| Användningsområde | PRO |
| Version | Utan batteri och laddare |
| Spänning | 18 V |
| Höjd | 285 mm |
| Längd | 825 mm |
| Bullernivå | 2,7 dBa |
| Varvtal | 18000 v/min |
| Vikt | 2,3 kg |
| Bredd | 160 mm |
| Ljudnivå | 93,3 |
| EAN-nr | 0088381887618 |





