Vertikalskärare STIGA SV 213 E

SV 213 E

Beskrivning
- Arbetsbredd: 32 cm
- Arbetssätt: 16 knivar eller 36 fjädrar
- Arbetsdjup: från -9 mm till+ 4 mm
- Höjdjustering: 4 Positioner
- Uppsamlingskapacitet: 40 l, textil
- Hjul (fram/bak): 200/94 mm
Dokument
Recensioner
Upplever att vertikalskäraren är för lätt och mest studsar uppe på jorden, den gör inga riktiga spår i marken utan river mest upp allt gräs. Mossskäraren funkar okej, men det märks att det är en enklare modell. Ena hjulet lossnade konstant och reglaget för att ställa höjden på är av sämre kvalitet och flyttar på sig på grund av vibrationerna i maskinen. Fick spänna fast detta med buntband.
Lätt att använda,rev mossa bra.Uppsamlaren i minsta laget men maskinen är ju behändig för mindre ytor.Körde 120 kvm och 12 säckar mossa. Byta skärare är lätt
En mycket effektiv maskin för att riva upp mossan som tagit greppet om min gräsmattan. Uppsamlaren är onödig, fylls för snabbt. I kombination med mossmedel stroller plus mossa, och lite extra gräsfrön så är gör Stigan jobbet.
Har visserligen bara använt den en gång men då fungerade den alldeles utmärkt. Gammalt gräs och mossa revs upp och förhoppningsvis får gräsrötterna nu mer syre. Enkel att montera. Enda minuset var att uppsamlaren är liten, jag fick tömma väldigt ofta så tillslut tog jag bort den och valde att kratta efteråt istället.
Stigas vertikalskärare är mycket lätt att använda både som skärare och att tömma den på skräpet som blir uppsamlaren.
Märkesprodukt går bra och tar bort mossan effektivt
Jag är mycket nöjd med min vertikalskärare. Lätt att jobba med och den har tagit bort all mossa som jag haft under många år på min gräsmatta.
Den gör det den ska, dock blir uppsamlaren full efter fem meter typ
Egenskaper
| Varumärke | Stiga |
| Art.Nr. | 290002132/14 |
| Uppsamlare | 40 l |
| Motoreffekt | 1300 W |
| Multiclip | Nej |
| Driftkälla | El |
| Produkttyp | Vertikalskärare |
| Vikt | 10,2 kg |
| Arbetsbredd | 32 cm |
| Uppsamlare | Ja |
| Självgående | Nej |
| EAN-nr | 8008984622401 |









