Vertikalskärare STIGA SV 415 E
Rek. pris 2 490 kr
2 351 kr
Se priset!

SV 415 E
2 351 kr
Förväntas åter i lager 2026-05-30
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Vertikalskärare STIGA SV 415 E med en 1500 W effekt. Vertikalskärarens knivar skär skåror i jorden så att vatten och syre kan tränga ner till gräsrötterna. Fler gräsrötter bildas vilket gör gräsmattan tätare och friskare. På så vis minskar vertikalskären behovet av konstgödsel. Som en extra bonus försvinner också mossan. Arbetsbredd 38 cm.
Varumärke
StigaBeskrivning
Vertikalskärare STIGA SV 415 E med en 1500 W effekt. Vertikalskärarens knivar skär skåror i jorden så att vatten och syre kan tränga ner till gräsrötterna. Fler gräsrötter bildas vilket gör gräsmattan tätare och friskare. På så vis minskar vertikalskären behovet av konstgödsel. Som en extra bonus försvinner också mossan. Arbetsbredd 38 cm.
Specifikationer
- Arbetsbredd: 38 cm
- Arbetssätt: 20 knivar eller 44 fjädrar
- Arbetsdjup: Centralt med spak
- Höjdjustering: från -13 mm till + 4,5 mm
- Uppsamlingskapacitet: 50 l, plast
- Hjul (fram/bak): 140/160
- Arbetsbredd: 38 cm
- Arbetssätt: 20 knivar eller 44 fjädrar
- Arbetsdjup: Centralt med spak
- Höjdjustering: från -13 mm till + 4,5 mm
- Uppsamlingskapacitet: 50 l, plast
- Hjul (fram/bak): 140/160
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Stiga |
| Art.Nr. | 290002152/14 |
| Uppsamlare | 50 l |
| Motoreffekt | 1500 W |
| Multiclip | Nej |
| Driftkälla | El |
| Typ | Vertikalskärare |
| Vikt | 14,4 kg |
| Arbetsbredd | 38 cm |
| Uppsamlare | Ja |
| Självgående | Nej |
| EAN-nr | 8008984622425 |





