Motorsåg STIGA CS300E 12 Tum 20V 2X4,0 Ah Med Batteri
Rek. pris 2 990 kr
2 555 kr
2 403 krSänkt pris!Spara 152 kr

CS300E 12 Tum 20V 2X4,0 Ah Med Batteri
2 403 kr
Förväntas åter i lager 2026-05-30
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Mer kraft för att kapa stockar! En motorsåg med 2x20V-batterier med en maximal kedjehastighet på 15 m/s och en maximal arbetsbredd på 265 mm.
Varumärke
STIGABeskrivning
Mer kraft för att kapa stockar! En motorsåg med 2x20V-batterier med en maximal kedjehastighet på 15 m/s och en maximal arbetsbredd på 265 mm.
Om du behöver såga en eller flera grenar eller kapa ved till din eldstad rekommenderar vi CS 300e kit, den första Stiga batteridrivna motorsågen med 2x20V (4Ah) ePower-batterier. Samarbetet mellan de två batterierna ger ökad kraft och bättre prestanda, vilket möjliggör mer än 80 kapningar på en enda laddning, även med en stock med en diameter på 120 mm. Den batteridrivna motorsågen har en maximal arbetsbredd på 265 mm, vilket garanterar högkvalitativa och effektiva kapningar. De två 20V ePower batterierna kan laddas direkt via det integrerade Stiga laddningssystemet. Genom det separata väggfästet (ingår) kan du dessutom hänga din produkt direkt på väggen för både förvaring och laddning.
Säkerheten är i toppklass tack vare avtryckaren och tröghetsbromsen, som avsevärt minskar risken för kickback. Kedjan kan enkelt spännas med Stigas snabbspänningssystem.
Säkerheten är i toppklass tack vare avtryckaren och tröghetsbromsen, som avsevärt minskar risken för kickback. Kedjan kan enkelt spännas med Stigas snabbspänningssystem.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | STIGA |
| Art.Nr. | 273404501/ST1 |
| Kedjehastighet | 14,5 m/s |
| Spänning | 20 V |
| Höjd | 263 mm |
| Längd | 687 mm |
| Driftkälla | Batteri |
| Produkttyp | Motorsåg |
| Version | Med batteri och laddare |
| Vikt | 5 kg |
| Bredd | 227 mm |
| Batterikapacitet | 2 x 4 Ah |
| Svärdlängd | 30 cm |
| EAN-nr | 8008984864498 |

