Gräsklippare Gardena HandyMower Li-18/22 med Batteri
2 199 kr
Tillfälligt slut
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Batteridriven gräsklippare från Gardena som är optimal för dig med en liten trädgård. Klipparen har en drifttid på max 20 minuter och det räcker till ca 50 m2. Gräsklipparens låga vikt och kompakta design gör det lika enkelt och smidigt att klippa gräset som att dammsuga vardagsrummet.
Varumärke
GardenaBeskrivning
Batteridriven gräsklippare från Gardena som är optimal för dig med en liten trädgård. Klipparen har en drifttid på max 20 minuter och det räcker till ca 50 m2. Gräsklipparens låga vikt och kompakta design gör det lika enkelt och smidigt att klippa gräset som att dammsuga vardagsrummet.
Det medföljande kraftfulla batteriet är även kompatibelt med övriga trädgårdsprodukter i Gardenas 18-V litiumjonbatterisystem, vilket ger optimal flexibilitet.
Gräsklipparen har en mulcherkniv på 22 cm som finfördelar gräsklippet och strör ut det över gräsmattan. Där ger klippet näring och fungerar som en naturlig gödning. Eftersom du inte behöver samla upp eller ta hand om gräsklippet sparar du både tid och förvaringsutrymme. Klipphöjden går att ställa in i tre steg, så att du kan styra vilken höjd du vill att gräset ska få. Möjligheten att välja enhands- eller tvåhandsstyrning ger dig ytterligare flexibilitet när du klipper gräset. Klippningen går ännu smidigare tack vare det rörliga handtaget. Gräsklipparen är extremt lätt att manövrera och kommer även åt att klippa på svåråtkomliga ställen, som under olika föremål och i trånga passager. När du är klar svänger handtaget tillbaka till upprätt position för enkel och kompakt förvaring.
Gräsklipparen har en mulcherkniv på 22 cm som finfördelar gräsklippet och strör ut det över gräsmattan. Där ger klippet näring och fungerar som en naturlig gödning. Eftersom du inte behöver samla upp eller ta hand om gräsklippet sparar du både tid och förvaringsutrymme. Klipphöjden går att ställa in i tre steg, så att du kan styra vilken höjd du vill att gräset ska få. Möjligheten att välja enhands- eller tvåhandsstyrning ger dig ytterligare flexibilitet när du klipper gräset. Klippningen går ännu smidigare tack vare det rörliga handtaget. Gräsklipparen är extremt lätt att manövrera och kommer även åt att klippa på svåråtkomliga ställen, som under olika föremål och i trånga passager. När du är klar svänger handtaget tillbaka till upprätt position för enkel och kompakt förvaring.
Recensioner
Lars KVerifierad köpare
för 5 år sedanSom helhet en bra produkt.
+ Lättskött och klipper bra
- Batteriet laddas ur för snabbt
Egenskaper
| Varumärke | Gardena |
| Art.Nr. | 967991101 |
| Area | 50 m² |
| Spänning | 18 V |
| Klipphöjd | 3,0-5,0 cm |
| Klippbredd | 22 cm |
| Handtag | Ergonomiskt handtag |
| Multiclip | Ja |
| Driftkälla | Batteri |
| Serie | HandyMower |
| Typ | Gräsklippare |
| Version | Med batteri och laddare |
| Uppsamlare | Nej |
| Självgående | Nej |
| EAN-nr | 4078500049405 |

