Fåtölj Hillerstorp Gotland Utomhus
fr.3 097 kr
utvalda påKampanj
Välj variant

Gotland Utomhus
3 097 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Gotland från Hillerstorp är en svensktillverkad fåtölj med generös sittbredd. Formgivningen andas retro, men designinslagen är av senaste snitt. Fåtöljen är tillverkad i vitlaserad FSC-certifierad kärnfuru från Norrland. Serie Gotland finns även som en hel trädgårdsgrupp.
Varumärke
HillerstorpBeskrivning
Gotland från Hillerstorp är en svensktillverkad fåtölj med generös sittbredd. Formgivningen andas retro, men designinslagen är av senaste snitt. Fåtöljen är tillverkad i vitlaserad FSC-certifierad kärnfuru från Norrland. Serie Gotland finns även som en hel trädgårdsgrupp.
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Hillerstorp |
| Art.Nr. | 170177H |
| Kollektion | Småland |
| Material | Furu |
| Serie | Gotland |
| Typ | Fåtölj |
| Ställbar | Nej |
| Djup | 700 mm |
| Hopfällbar | Nej |
| Höjd | 790 mm |
| Sittdjup | 510 mm |
| Sitthöjd | 315 mm |
| Bredd | 700 mm |
| Färg | Vit, Värmebehandlad Ask |
