Fåtölj Hillerstorp Sandhamn
fr.9 980 kr/frp
Välj variant
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Fåtölj Sandhamn från Hillerstorp. Sandhamn kan med rätta kallas en svensk klassiker. Stolen är stapelbar och har ett härligt gung. Tillverkad i småländska Hillerstorp. Stolen säljs som 4-pack.
Varumärke
HillerstorpBeskrivning
Fåtölj Sandhamn från Hillerstorp. Sandhamn kan med rätta kallas en svensk klassiker. Stolen är stapelbar och har ett härligt gung. Tillverkad i småländska Hillerstorp. Stolen säljs som 4-pack.
Stolen består av en polyzinkbehandlad stålstomme och vitlackad FSC-certifierad furu.
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
Egenskaper
| Varumärke | Hillerstorp |
| Kollektion | Småland |
| Djup | 510 mm |
| Höjd | 900 mm |
| Längd | 510 mm |
| Material | Stål/Furu |
| Sittdjup | 380 mm |
| Sitthöjd | 440 mm |
| Sittbredd | 450 mm |
| Serie | Sandhamn |
| Typ | Fåtölj |
| Bredd | 640 mm |
| Färg | Brun, Vit |
