Hammock Hillerstorp Dalom
fr.6 195 kr
Välj variant

Dalom
6 195 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Dalom Hammock har funnits i Hillerstorps sortiment i flera decennier, och med rätt dyna håller den fortfarande stilen. En favorit i vilken trädgård som helst. Dalom tillverkas av FSC-märkt kärnfuru och förses med vattenbaserad lasyr. Levereras exklusive hammocktak och dynor. Finns som tillval.
Varumärke
HillerstorpBeskrivning
Dalom Hammock har funnits i Hillerstorps sortiment i flera decennier, och med rätt dyna håller den fortfarande stilen. En favorit i vilken trädgård som helst. Dalom tillverkas av FSC-märkt kärnfuru och förses med vattenbaserad lasyr. Levereras exklusive hammocktak och dynor. Finns som tillval.
Hammockens sitsvinkel och höjd samt takets vinkel kan justeras för bästa komfort. Hammocktak säljs separat!
FSC
FSC står för Forest Stewardship Council och är en oberoende, internationell medlemsorganisation som verkar för ett miljöanpassat, socialt ansvarstagande och ekonomiskt livskraftigt bruk av världens skogar. Våra möbler tillverkade av Norrländsk furu är FSC-certifierade.
Småland
Möblerna i kollektionen SMÅLAND är tillverkade av Hillerstorp i, just det, småländska Hillerstorp. Kollektionen har sina rötter i svensk möbeltradition och är en av sommarens mest trogna vänner. I kollektionen finns tidlöst moderna klassiker, byggda av norrländsk FSC certifierad kärnfuru, som konsumenten kommer trivas i under många långa utomhussäsonger.
Specifikation
- Utdragbar: Nej
- Montering krävs: Ja
- Materialvarumärke: FSC®
- Serie: Dalom
- Hopfällbar: Nej
- Ställbar: Ja
- Material: Furu
Mått
- Höjd för ryggstöd: 76 cm
- Sittbredd: 168 cm
- Djup: 126 cm
- Sittdjup: 51 cm
- Sitthöjd: 43 cm
- Höjd armstöd: 64 cm
- Bredd: 217 cm
- Höjd: 159 cm
FSC
FSC står för Forest Stewardship Council och är en oberoende, internationell medlemsorganisation som verkar för ett miljöanpassat, socialt ansvarstagande och ekonomiskt livskraftigt bruk av världens skogar. Våra möbler tillverkade av Norrländsk furu är FSC-certifierade.
Småland
Möblerna i kollektionen SMÅLAND är tillverkade av Hillerstorp i, just det, småländska Hillerstorp. Kollektionen har sina rötter i svensk möbeltradition och är en av sommarens mest trogna vänner. I kollektionen finns tidlöst moderna klassiker, byggda av norrländsk FSC certifierad kärnfuru, som konsumenten kommer trivas i under många långa utomhussäsonger.
Specifikation
- Utdragbar: Nej
- Montering krävs: Ja
- Materialvarumärke: FSC®
- Serie: Dalom
- Hopfällbar: Nej
- Ställbar: Ja
- Material: Furu
Mått
- Höjd för ryggstöd: 76 cm
- Sittbredd: 168 cm
- Djup: 126 cm
- Sittdjup: 51 cm
- Sitthöjd: 43 cm
- Höjd armstöd: 64 cm
- Bredd: 217 cm
- Höjd: 159 cm
Dokument
Recensioner
Tony GVerifierad köpare
för 1 år sedanEn klassisk hammock som vi vill ha den. Fraktades snabbt hem till vår adress och allt fungerade bra. Tog ett par timmar att montera och det saknades någon skruv. Hammocken har redan gett oss några mysiga stunder.
+ Klassisk hammock bra kvalitet
- Saknades skruvar
Åsa DVerifierad köpare
för 1 år sedanJag är nöjd med hammocken. Men inte att taket uteblev. Taket finns med på alla bilder, och delarna för att montera taket fanns med i paketet. Kunde inte se taket som beställningsvara. Känner mig besviken på det
Britt-Marie JVerifierad köpare
för 7 år sedanToppen sitt sittvänlig
+ Toppenprodukt köpte min första för många år sedan, har nu 3st på olika ställen bl a en inne på en stor inglasad altan.
Ulla B GVerifierad köpare
för 7 år sedanJag är jättenöjd.
Gunilla A ÖVerifierad köpare
för 7 år sedanStabil och bra komfort! Nöjd!
Egenskaper
| Varumärke | Hillerstorp |
| Art.Nr. | 233333H |
| Montering | Ja |
| Kollektion | Småland |
| Material | Furu |
| Serie | Dalom |
| Typ | Hammock |
| Ställbar | Ja |
| Djup | 1260 mm |
| Hopfällbar | Nej |
| Höjd | 1590 mm |
| Sittdjup | 510 mm |
| Sitthöjd | 430 mm |
| Sittbredd | 1680 mm |
| Antal Sittplatser | 3 |
| Topptestad | Ja |
| Bredd | 2170 mm |
| Färg | Brun, Grå, Vit |
| Höjd armstöd | 64 cm |
| Dyna ingår | Nej |
| Vikt | 40,7 kg |
| Djup | 126 cm |
| Höjd | 159 cm |
| Sittdjup | 51 cm |
| Sitthöjd | 43 cm |
| Sittbredd | 168 cm |
| Bredd | 217 cm |

