Positionsfåtölj Hillerstorp Nydala
fr.1 775 kr
Välj variant

Nydala
1 775 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Nydala är en av Hillerstorps mest populära matmöbler i aluminium. Tillverkad i aluminiumstomme med sits- och rygg i textilene. Påkostad i materialval och utförande. Stolen är ställbar samt fällbar för god komfort och enkel förvaring.
Varumärke
HillerstorpBeskrivning
Nydala är en av Hillerstorps mest populära matmöbler i aluminium. Tillverkad i aluminiumstomme med sits- och rygg i textilene. Påkostad i materialval och utförande. Stolen är ställbar samt fällbar för god komfort och enkel förvaring.
Positionstol som passar lika bra vid matbordet som solstol då stolen har sju ställbara lägen. Det enda du behöver göra är att ändra lutningen. Stolen är dessutom hopfällbar så den tar inte upp så mycket plats när den inte används. En mycket uppskattad stol som du kommer att ha glädje av många år framöver. Dyna medföljer ej.
Teak är ett klassisk material för utomhusbruk. Det är ett mycket starkt träslag med en hög naturlig oljehalt och lämpar sig därför för utomhusbruk. Med tiden blir teak gråaktigt, men om du vill ha den ursprungliga bruna nyansen ska du bara behandla med teakolja.
Teak är ett klassisk material för utomhusbruk. Det är ett mycket starkt träslag med en hög naturlig oljehalt och lämpar sig därför för utomhusbruk. Med tiden blir teak gråaktigt, men om du vill ha den ursprungliga bruna nyansen ska du bara behandla med teakolja.
Recensioner
Åsa AVerifierad köpare
för 1 år sedanSå lätta och snygga stolar - passar oss perfekt och är bekväma för lång som kort!
Lars FVerifierad köpare
för 1 år sedanStabil, bekväm lätt att underhålla.
Joachim SVerifierad köpare
för 1 år sedanLätta att renovera och förvara över vintern. Dessutom vackra vid bordet. Sköna att sitta i även utan dyna! Vi hade 6st nu har vi 10.
LenaVerifierad köpare
för 2 år sedanSittvänlig, snygg och passar perfekt i uterummet
UlfVerifierad köpare
för 4 år sedanFörväntad kvalitet och funktion
Erica EVerifierad köpare
för 4 år sedanJättefina, sköna både med och utan dyna. Lätta att rengöra.
Britt I V SVerifierad köpare
för 7 år sedanLätta, sköna o fina trädetaljer. Mycket nöjd.
Lennart E PVerifierad köpare
för 7 år sedanBra. Kan rekommendera.
Egenskaper
| Varumärke | Hillerstorp |
| Art.Nr. | 46114H |
| Kollektion | Days |
| Serie | Nydala |
| Typ | Stol |
| Ställbar | Ja |
| Djup | 750 mm |
| Hopfällbar | Ja |
| Höjd | 1100 mm |
| Sitthöjd | 440 mm |
| Bredd | 610 mm |
| Färg | Sand, Svart, Svart/Teak, Vit, Vit/Teak |
| Material | Aluminium, Textilene/Aluminium |
| Garanti | 1 år |
| Sittdjup | 45 cm |
| Sittbredd | 46 cm |
| Sittdjup | 45 mm |
