Träfåtölj Hillerstorp Herrgård Utemöbler Vitlaserad Furu
2 949 kr
Tillfälligt slut
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Fåtölj Hillerstorp Herrgård är en svensktillverkad fåtölj med generös sitsbredd i klassiskt snitt. Fåtöljen är tillverkad i vitlaserad FSC-certifierad kärnfuru från Norrland. I serie Herrgård finns det även en soffa och ett bord.
Varumärke
HillerstorpBeskrivning
Fåtölj Hillerstorp Herrgård är en svensktillverkad fåtölj med generös sitsbredd i klassiskt snitt. Fåtöljen är tillverkad i vitlaserad FSC-certifierad kärnfuru från Norrland. I serie Herrgård finns det även en soffa och ett bord.
OBS! Dyna ingår inte. Finns som tillval.
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
FSC
Forest Stewardship Council. FSC uppmuntrar till miljöanpassat, samhällsnyttigt och ekonomiskt livskraftigt bruk av världens skogar.
Fördelar: Träfåtölj Hillerstorp Herrgård Utemöbler Vitlaserad Furu
- Svensktillverkad i kärnfuru
- Generös sitsbredd
- Del av Herrgård-serien
Skötselråd
- Skydda möbeln från fukt och regn, då möbeln inte används, ställ den gärna under tak eller täck över med ett möbelskydd
- Tvätta och torka av möbeln regelbundet, använd ett milt rengöringsmedel
- Förvara möbeln inomhus under vintern, i ett svalt och inte för torrt utrymme, tvätta och torka möbeln innan den ställs undan
- Efter en viss tid behöver möbeln målas om, använd täcklasyr för utomhusbruk
FSC
Forest Stewardship Council. FSC uppmuntrar till miljöanpassat, samhällsnyttigt och ekonomiskt livskraftigt bruk av världens skogar.
Fördelar: Träfåtölj Hillerstorp Herrgård Utemöbler Vitlaserad Furu
- Svensktillverkad i kärnfuru
- Generös sitsbredd
- Del av Herrgård-serien
Dokument
Recensioner
Inga-Lill Verifierad köpare
för 5 år sedanMycket bra kvalite, stabil och kraftig.
BerntVerifierad köpare
för 5 år sedanBra kvalitet men har en del svagheter. - De är inte enkel att skruva ihop om man är ensam. Det krävs flera händer än två. - Armstöd och en del andra delar under bordet har inte slipats och hade det som kallas "sågskägg", dvs vassa fibrer kvar och som sedan målats och blivit hårda. Jag skar mig på ett ben av en sådan. Nu går det att slipa bort och måla över eftersom de inte syns, bara känns! Dessutom har man använt delar med kvist till bordsyta. De ger gropar och kommer att gulna med tiden.
+ väldigt stabila
- Lite slarvigt hantverk.
KennethVerifierad köpare
för 5 år sedanStadiga och bra fåtöljer
+ Stadiga och bra fåtöljer
- Inget negativt att säga
Egenskaper
| Varumärke | Hillerstorp |
| Art.Nr. | 191177 |
| Kollektion | Småland |
| Färg | Vit |
| Djup | 820 mm |
| Höjd | 990 mm |
| Material | Furu |
| Dyna ingår | Nej |
| Sittdjup | 500 mm |
| Sitthöjd | 358 mm |
| Serie | Herrgård |
| Typ | Fåtölj |
| Vikt | 15,9 kg |
| Bredd | 750 mm |
| Ställbar | Nej |
| Hopfällbar | Nej |
| EAN-nr | 7319071911775 |



