Infravärmare Termo Design Line Modena, Hängande Terrassvärmare 2000W, Fjärrkontrollstyrd, LED-belysning

Design Line Modena, Hängande Terrassvärmare 2000W, Fjärrkontrollstyrd, LED-belysning

Beskrivning
- Färg: Svart
- Spänning: 230Volt, 50Hz
- Effekt: Dubbla halogenrör 800/1200/2000W (förbrukar 2,0kWh)
- Godkännande: CE
- Skyddsklass: IP45, godkänd för utomhusbruk
Installation
Montering skall ske så att värmaren hänger minst 180 cm från golv. Du kan ha ett bord under värmaren och i så fall måste avståndet vara minst 30 cm från bordet. Värmaren avger lite värme uppåt vilket gör att avståndet till tak måste vara mellan 30-50 cm och till vägg 25-30 cm. Om du har gardiner i närheten öka avståndet till 1m.
180cm jordad kabel med stickkontakt och vajer ca 0,5 meter.
Värmespridning: ca 6-8kvm när värmaren hänger 2m från golvet
Fördelar: Infravärmare Termo Design Line Modena, Hängande Terrassvärmare 2000W, Fjärrkontrollstyrd, LED-belysning
- Styrbar med medföljande fjärrkontroll
- Inbyggd LED-belysning och touchkontroll
- Godkänd för utomhusbruk med IP45 klassning
Recensioner
Den värmer helt enkelt dåligt. Det behövs karbonvärmare. Punkt :)
Praktisk varm snygg
Skönt att kunna sitta ute vid kylig väderlek.
Väldigt bra produkt som ger en fin och behaglig värme. Jag har den på en inglasad balkong och denna sprider värme till cirka 8 personer då den hänger cirka 1,2 meter över bordet. Lätt att montera och allt som behövs finns med i paketet. Enkel och praktisk fjärrkontroll. Snygg och praktisk design. Kabeln kunde med fördel ha varit längre. Tyvärr lyckades inte Bygghemma hålla leveranstiden denna gången heller. Det som skulle vara "3-5 arbets dagar" vart veckor efter ett flertal framflyttningar av leverans dag. Jag hade uppskattat ärliga besked från början, men visst, då hade jag köpt varan från någon annan...
Bästa takhängda terassvärmaren, efter mkt sökande efter recensioner på ett tiotal så hittade vi denna. Snygg och effektiv passar för vår uteplats. Det enda som kan vara en nackdel är att den bara går att styra funktionerna med fjärrkontrollen, ej manuellt.
Den är snygg och tar inte bort någon plats på golvet-Värmer bra på kvällen i vår paviljong.
Snygg och praktisk med både värme och ljus på balkongen
Egenskaper
| Varumärke | Termo |
| Art.Nr. | 694200 |
| Effekt/prestanda | 2000 W |
| Färg | Svart |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 450 mm |
| Utförande | Hängande |
| Höjd | 130 mm |
| IP-Klassning | IP45 |
| Serie | Design Line |
| Produkttyp | Terrassvärmare |
| Vikt | 3,9 kg |
| Bredd | 450 mm |
| EAN-nr | 7350051206955 |

