Terrassvärmare Termo Florens 600/1200 W

Florens 600/1200 W

Beskrivning
- Värmaren kan användas i en fast postion eller ocillerande, den roterar då 120 grader.
- Mycket tystgående, i princip ljudlös tack vare den nyutvecklade tekniken med att enbart reflektorn ocillerar.
-Två stycken effektlägen, 600 W eller 1200 W.
- Låg energiförbrukning och hög effekt, max 1,2 kWh.
- Energieffektiv kolfiberlampa med en brinntid på ca 5000 h.
- Tippskydd som slår av värmaren om den skulle välta.
- Uppvärmningsyta: ca 10-12 kvm.
- Stickkontakt 230V-50 Hz.
Recensioner
Tar liten plats och värmer bra. Utrustad med tippskydd.
Helt okej produkt till sitt pris. Enda nackdelen är att det alltid är några vid bordet som blir utan värme, alternativet är att man bara sitter vid tre sidor av bordet och inte den fjärde. Varmt och gott om benen när det börjar bli kallare framåt kvällen.
Haft förut och jättenöjd
Utmärkt. Lättplacerad och enkel att använda
Lätt att flytta runt dit den gör bäst nytta. Oscilleringen fördelar värmen över större yta. Mycket enkelt och tydligt reglage. Passar perfekt på vår inglasade balkong :-)
Liten och smidig.värmer bra till det priset
Bra för att man kan flytta den där man vill ha värmen, som stiger upp. Ej kanoner på utsidan.
Perfekt för teras i vår natten
En liten effektiv infravärmare för mitt uterum.
Toppenbra värmare till uterummet!
Bra pris okej
En lättplacerad värmare för mig med ganska liten balkong. Två effektlägen samt oscillerande för vidare värmespridning.
Liten,smidig och effektiv
Egenskaper
| Varumärke | Termo |
| Art.Nr. | 596200-B |
| Effekt/prestanda | 1200 W |
| Färg | Svart |
| Utförande | Stående |
| IP-Klassning | IPX4 |
| Material | Plast/Plåt |
| Produkttyp | Terrassvärmare |
| Kabellängd | 1,7 m |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 210 mm |
| Höjd | 520 mm |
| Vikt | 2,8 kg |
| Bredd | 235 mm |
| EAN-nr | 7350051206986 |


