Duschkabin Hafa Polaris Square

Polaris Square
Beskrivning
-Duschkabinen har en standardhöjd på 1995 mm som kan justeras mellan 1980-2010 mm vilket gör att du kan ha den i ett endast 2 m högt utrymme.
-4/6 mm härdat säkerhetsglas
-Stabilt kar i vit akryl med avtagbar front, lättåtkomligt vattenlås
-Höjd 120 mm och justerbart med 30 mm
-Handtag och hjul av metall. Silverfärgade profiler/klart glas
-Duschset Hafa Lime medföljer (utan blandare).
-Kabinkoppling ingår ej
Blandarmontering:
Storlek 700x900 mm blandarmontering till vänster
Storlek 800x800 mm blandarmontering till höger eller vänster
Storlek 900x700 mm blandarmontering till höger
Storlek 900x900 mm blandarmontering till höger eller vänster
5 års garanti
Hafa erbjuder 5 års garanti på denna produkt mot fabrikations- och materialfel. Produkterna utvecklas i Sverige med högsta fokus på kvalitet och hållbarhet över tid så att du kan känna dig trygg i ditt val. Läs mer här https://www.bygghemma.se/medias/hafa/garanti_hafa_5ar_low.pdf
Dokument
Recensioner
Det mesta är bra, däremot känns den aningen ranglig och skranglig, men det är en vanesak. Den automatiska dörrstängningen kan vara något opraktisk i vissa lägen.
Mycket bra och stabil kabin. Prisvärd och praktisk. Köpte 70x90, bredden (70) helt ok. Duschstången måste monteras mot något av hörnen (då blandaren sitter i mitten) vilket gör att strålen också kommer från ena hörnet. Duschstången också lite tight, vilket gör att det är svårt att rikta duschmunstycket i 90 graders vinkel (för tex barn). Måste vara ca 135-160 grader vinkel, vilket är perfekt för vuxna.
Gick bra att bygga ihop, fin och känns stabil.
Egenskaper
| Varumärke | Hafa |
| Art.Nr. | 1450030H |
| Typ | Duschkabin |
| Storlek | 800x800, 900x700 mm |
| Bredd | 700, 800 mm |
| Djup | 800, 900 mm |
| Höjd | 1980 mm |
| Serie | Polaris |
| Blandare | Nej |
| Profil | Matt aluminium |
| Vikt | 93, 94 kg |
| Ryggmassage | Nej |
| Bottenplatta ingår | Ja |
| Färg på Kar | Vit |
| Glastyp | Klarglas |
| Garanti | 5 år |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Hörn |
| Form | Rak |
| Fotmassage | Nej |
| Massagemunstycke | Nej |
| Handdusch | Ja |
| Antal Dörrar | 2 st |
| Termostat | Nej |
| Glastjocklek | 4 mm |
| Takdusch | Nej |
| Hängning | Vänster |


