Entrétak Designtak Simple Angled
fr.7 765 kr
fr.7 265 krSänkt pris!
Välj variant

Simple Angled
7 265 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 2-4 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Skapa en välkomnande entré med ett snyggt skärmtak över ytterdörren! Komplett och unikt entrétak av plåt byggt på en robust aluminiumstomme. Småländskt hantverk med en tidlös design som passar alla hustyper. Finns i flera olika färger, alla med undertak i vitlackerad aluminiumplåt. Finns i två olika bredder: 1400 & 1800 mm.
Varumärke
DesigntakBeskrivning
Skapa en välkomnande entré med ett snyggt skärmtak över ytterdörren! Komplett och unikt entrétak av plåt byggt på en robust aluminiumstomme. Småländskt hantverk med en tidlös design som passar alla hustyper. Finns i flera olika färger, alla med undertak i vitlackerad aluminiumplåt. Finns i två olika bredder: 1400 & 1800 mm.
Designtak besitter lång erfarenhet av plåtslageri och utnyttjar sina kunskaper om tak och konstruktion för att kunna ge dig möjligheten till att enkelt förändra ditt hus och ge dig en exklusivare tillvaro! Designtak designar och tillverkar exklusiva entrétak av högsta kvalitet. De är mycket enkla att montera tack vare den unika aluminiumkonstruktionen. Tack vare materialen som används har entrétaken en lång livslängd med minimalt behov av underhåll. Ge ditt hus ett ansiktslyft genom gediget plåtarbete!
Fördelar
- Inbyggd hängränna med avrinning åt höger eller vänster.
- Ett av marknadens mest underhållsfria entrétak.
- Småländskt hantverk.
- Håller byggstandarder och gällande krav för snözon 2,5.
- Billigare än att, som traditionellt, platsbygga entrétak av plåt.
Monteringsanvisning medföljer.
Tips!
Använd silikon/byggfog för att täta mellan entrétakets överbleck och husfasaden.
Fördelar
- Inbyggd hängränna med avrinning åt höger eller vänster.
- Ett av marknadens mest underhållsfria entrétak.
- Småländskt hantverk.
- Håller byggstandarder och gällande krav för snözon 2,5.
- Billigare än att, som traditionellt, platsbygga entrétak av plåt.
Monteringsanvisning medföljer.
Tips!
Använd silikon/byggfog för att täta mellan entrétakets överbleck och husfasaden.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Designtak |
| Djup | 600 mm |
| Typ | Entrétak |
| Max Snölast | 350 kg/m² |
| Modell | Vattenavrinning: Höger & Vänster |
| Serie | Simple Angled |
| Bredd | 1400, 1800 mm |
| Höjd | 410, 510 mm |
| Färg | Brunröd (RAL 8004), Mörk Silvermetallic (RAL 9007), Mörkgrå (RAL 7011), Mörkröd (RAL 3009), Rheinzink, Silvermetallic (RAL 9006), Svart (RAL 9011), Varmvit (RAL 9010) |
| Belysning | 2 Silver COB Led-Lampor, 2 Vita COB Led-Lampor, Nej |
